I grew up in a private school setting, and we didn’t have a cafeteria that made us food to purchase. Everyone once in a while, we’d have “pizza day,” where we could bring in a dollar or two and buy pizza that they had delivered from somewhere. My high school had a full cafeteria that prepared breakfast and lunch to purchase. It was a private school, so there weren’t any state subsidies. All that to say, bringing my lunch to school wasn’t even a thought. I packed a lunch and a snack every morning. In 2nd grade, I started doing that for myself and my sisters because my mom was really sick, and it just stuck as a chore I did.
I have a child who just started Kindergarten last month. Since my background was bringing my lunch to school, I expected to pack his lunch too. He’s bought school lunch just once so far, and it was for his birthday. I figure there will be a few days throughout the year that he’ll want to buy lunch, but so far he’s content with my packing it.
Last week, I was volunteering at the school, and another mom said “I don’t bother packing anything. For $2 they get breakfast and $2.75 they get lunch; I can’t make meals for that little.” And so, this post was born. Now, I don’t know the outcome, but my hypothesis is that what I pack for his meal is less than that. So let’s dive in.
BREAKFAST
First, breakfast for my kids nearly every day is cereal. That’s their preference. For all the things we don’t buy name brand, cereal is one we keep name brand. We buy it on sale on Kroger. Mr. ODA likes to stock up, even though he admits that the sales are every other week and we may not need 5 boxes of Honey Nut Cheerios in our pantry at any given time. π
We paid $2 per regular-sized box. The box says a kids serving size will get 12 servings per box. That would come to $0.17 per bowl. Regardless, I do know that $2 per box is less than $2 for one breakfast though.
My kids don’t eat much for breakfast. At home, they have a snack around 10, a hearty lunch, another snack, and then dinner. They’re really good about eating when they’re hungry and not eating when they’re not. Even when my son got free breakfast at the orientation events, he ate a partial bowl of cereal and some fruit. We go through a lot of fruit in this house. But mornings before school don’t have the time to get fruit and cereal into him. I forced it on testing mornings, but he still wanted to eat just the fruit and nothing of more substance, so I had to bribe him.
LUNCH
This is where fruit comes in. We also have fruit as part of the after school snack.
Here are some options that I mix and match throughout the week (though not exhaustive). I’m also taking suggestions!
- Yogurt Covered Raisins: $2.97/pack, 6 in a pack = $0.50 each.
- Clementines: $3.50 per bag. I’m estimating there’s about 20 in a 3 lb bag. $0.18 each.
- Grapes: We purchase these at $0.98-1.98 per pound. At the high end, for what I pack, I’m going to assume $0.20 per serving I give.
- Oreos: Family size is $5.28 with maybe 48 cookies (that was a quick google). I put two in his lunch box if I put any at all, so that’s $0.22.
- Fruit snacks: Honestly, we have a gigantic box that was given to us at some event, and that’s lasted us since the end of last year’s school year. But I’ll include this cost anyway because eventually I’ll buy more. $15.99 at Costco for 90 = $0.18.
- Applesauce pouches: I buy Walmart’s version of this. $5.68 for 12 pouches = $0.47 each.
- Peanut butter and jelly sandwich: A jar of peanut butter is $1.94, jelly is $2.74, and bread is $1.42 for 20 slices. The bread is $0.14 per sandwich clearly. The other two are harder to quantify, but both are minimally used per sandwich I make, so let’s say $0.15 total for those, bringing a sandwich to $0.19.
- Chicken nuggets: $5.97 for a 32 ounce bag. I have no idea how many are in there. The package says 4 nuggets are a serving and there are 12 servings in the bag, so let’s say there are 48 nuggets. That seems low though. That means each nugget is $0.12.
- Pizza: We seem to have pizza once per week, and there always seems to be 1 or 2 slices left over. $4.97 for the pizza, where we get 8 slices, so $0.62.
If I pack a peanut butter and jelly sandwich, grapes, clementine, and oreos, that’s a total of $0.79. Today I put a PBJ, raisins, grapes, and oreos. He actually got 3 oreos because there were only 3 left in the package; that total came to $1.22. Yesterday’s lunch was 7 nuggets, an applesauce pouch, grapes, and a clementine; that came to $1.69 (actually, that doesn’t include the bit of ranch I put in there, so perhaps add a few cents).
The first few weeks of school, I had been putting more food than this in his lunch box. He had told me he was eating everything, but grandparents day had grandma eating with him so she saw he was throwing some things away. I had asked him repeatedly to tell me what he likes or doesn’t, or if there’s not enough or too much food so that we can make adjustments.
There are other things like puffed corn, chips, and cheez-its that I buy for his snack. He eats lunch at 10:30, so they give him a snack in the classroom at 1:30. There’s no option to buy a snack at the school at this time, so everyone needs to pack their own snack.
SUMMARY
By the time my child gets home from school, I’ve spent approximately $1.80 to feed him for breakfast, lunch, and snack. On the high end, it may be about $2.25. This also assumes that the child is happy to eat all the options presented for the meal. When my son bought his lunch, he ate the orange slices, bread, and half the spaghetti. He didn’t touch the broccoli (that I put on his tray for myself), and he didn’t even pick from all the options presented in the cafeteria line. Whereas I know what I’m packing includes things that he eats regularly at home.
While I agree that $2.75 for a meal is cheap relative to buying at a restaurant or fast food, the assumption that it’s cheaper than what you could pack a lunch for doesn’t appear accurate.