Fast Food Deals

We stopped at McDonald’s on our way to visit family before Thanksgiving. We sat down at a table where someone had left their receipt. Their total was over $35. This other customer had ordered a 10 piece mcnugget meal for $10.39. We had ordered a 10 piece, a large fry, and a large soda, and we had spent about $2.50.

This thought to share these details was resurrected when my sister complained that she stopped at McDonald’s for two meals and spent $30 to feed just two people. It takes a minute or two of your time, even if you pull into a parking spot and place the order right there, to save a significant amount on your order.

MOBILE APP

Some restaurants only offer earning rewards with each purchase, to then be redeemed at a later date (e.g., I redeemed points earned in the Chick-Fil-A app for a free medium waffle fry). There are others that occasionally send a reward to you with a quick expiration date (e.g., Chick-Fil-A will send a free chicken sandwich if you haven’t ordered recently). While other restaurants may offer deals like coupons within the app (e.g., 50% off a 10 piece nugget).

In the era of scanning your own groceries and placing your own restaurant orders at kiosks instead of a cashier, it’s not surprising that companies are attempting to entice you into mobile ordering with deals. Not all fast food places have as robust of a ‘deals’ section as McDonald’s, which is probably why we almost only stop at McDonald’s on our road trips. However, it’s noteworthy that each McDonald’s restaurant offers different deals. Some may be completely different, while others may just be a different price (e.g., a 40 piece nugget for $9.99, or a 40 piece nugget for $13.99).

THE PROCESS

We typically use my phone and Mr. ODA’s phone to place two orders so we can take advantage of two deals. I fully acknowledge that this is all ‘extra.’ Most of the time, I don’t have the patience to put all that effort in, but Mr. ODA does. He knows the general menu prices so he can quickly evaluate where the best deals are. One time, I was given no instructions on placing my half of the order, and I picked the deal for $1 coke. For a while, that was a big deal because they had raised the price of soda so much (and took away the $1 anytime any size promotion they had run for a long time). It turns out, sodas are now $1.29 on the menu, so the $1 deal isn’t great when there are other deals to be had (like free fries). For McDonald’s, you can only use one deal in a 15 minute span. That means we’ve also placed an order to eat at the restaurant, and then placed another order once we were there and able to on the app.

For my local restaurant, the deals currently offered are:
– Free double cheeseburger or 6 piece nugget when you buy one
– 50% off a 10 piece nugget
– $0 delivery fee with a $15 purchase
– 20% off any purchase of $5 or more
– 30% off any purchase of $5 or more
– Free any size fries with a $1 purchase
– $5 daily double, double cheeseburger, or mcdouble, medium fries, and medium soft drink
– Free 10 piece nugget with a $3 purchase

First, you want to verify that the restaurant address is the correct one you’re going to. You need to utilize the deals of a specific location, and you need to pick up your order at that location.

With a family of 5 (and 3 kids who are 5 and younger…picky eaters), we don’t stray from what we know very much. But let’s delve into the deal options. A large fry is $3.29, a medium fry is $2.99; a McDouble is $2.79; a 6 piece nugget is $3.49, a 10 piece is $4.99, a 20 piece is $6.69, and a 40 piece is $9.49; a small, medium, or large coke is $1.29. McDonalds also has the $1 $2 $3 menu, even though nothing is ever $1 anymore (mine has a McChicken for $2.19, McDouble for $2.79 (glad that’s consistent on the menu), $2.29 small fry, and $2.59 4 piece chicken nugget).

The McDouble deal would be $2.79+2.99+1.29=$7.07. You’re saving $2.07 by utilizing the deal.

The 10 piece nugget meal is $8.39. A la carte, the cost would be $4.99+2.99+1.29=$9.27. You’re saving $0.88 by making it a meal. If I were to use the deals, I could order a medium fry and medium drink for $4.28, hitting the $3 minimum purchase requirement, and get the 10 piece nuggets for free. Then I’m saving $4.11 from the meal price.

We typically will order a large fry and utilize the 10 piece deal on one phone. Then we’ll use my phone to order a coke and use the ‘free any size fry’ deal. Depending on the situation, we may add one or two McDoubles or McChickens to the order. If we order two sandwiches, we’re spending $9 to feed 5 of us.

SUMMARY

We don’t eat from restaurants very often. Sometimes we feel like going out to eat, or running an errand that will include a meal (like a Costco food court meal haha). Most of the time, we’re eating at a restaurant out of necessity (yes, a necessity because I refuse to live off pop tarts and granola bars for a 12 hour drive).

This entire post is a plug to utilize rewards systems and apps to help your money go further. This doesn’t even scratch the surface of mobile ordering, which would include delivery apps like UberEats. Menu prices on these food delivery apps are higher than the restaurant, charge fees, and you have to tip. I don’t think people fully understand how much extra money they’re spending when they use an app like that. But as I said, that’s not the point of this post. If you’re driving to a fast food restaurant (or even a fast casual like Chipotle or Qdoba), join their rewards and take advantage of their app-only deals.

Be strategic and intentional on how you’re spending money. Put the one full minute it takes into placing a mobile order to cut your cost in half!

Reaching Goals

Whether you have a lofty goal of paying off a mortgage or a short term goal of not struggling to pay rent each month, it helps to establish a plan. The first step should be learning your relationship with money instead of mindless spending paycheck to paycheck. Last month, I mentioned budgeting and how it can lead to overspending instead of spending wisely. I also mentioned the envelope system and not liking it.

The envelope system is where you establish your spending categories and put cash in the envelope each month. When the money is gone from the envelope, that’s it. Don’t borrow from another envelope. If there’s money left over in an envelope, it can be added to next month’s envelope to increase your spending, or you can use that money to treat yourself to something. In few articles that I read did I see that the extra money should be put towards your goal.

THE GOAL

The first step is to write your goal down. What is it? How long do you think it will take to reach it? I’ve learned that establishing interim goals helps reach the bigger goal that may seem too lofty.

The second step is to track your expenses. Look at what you’re spending your money on. Start categorizing your spending. Can you see that you’re spending more than you thought on something other than essentials? Is hitting up the drive through several times a week costing you more per month than you realized? Have you purchased decorations for your home that aren’t on display, but you’re scraping together rent or mortgage for the beginning of each month? Are you paying up-charges and delivery fees for a meal delivery service instead of going to pick it up yourself (or cooking your own meal)?

MONEY RELATIONSHIP

I have experience living paycheck to paycheck. It’s not like we’ve always been in a position where we’re not worried about how to pay our bills. I thought if I shared two defining stories from our finances, it may trigger an idea for you.

College

I lived on campus for the first two years of college. My parents were paying my tuition, and they said that either I needed to take out a loan to pay the following year’s room and board, or I had to be a Resident Assistance to get free boarding. I didn’t want the responsibility and having to be in my dorm so much to be an RA (I never researched it; I was just 20 and knew everything.). I decided the best approach was to live off campus because I’d be able to pay my living costs monthly instead of in two large chunks at the beginning of each semester. If I broke down the monthly cost of the ‘room and board,’ it was $1533 per month (and only for 9 months of the year). I figured I could live for less than that, while paying month-to-month as I earned income, if I moved to an apartment. My rent off campus that first year was $650/month. My utilities were about $150/month in the winter. I don’t know how much I spent on food, but I know it was the bare minimum. It wasn’t that I was purposely trying to be debt-free and a hero; I just simply didn’t know how to get a loan, so that wasn’t an option to me.

I had a job at JCPenney. I was making 5.15/hour (minimum wage in 2006), and I worked outside of my school schedule as much as I could. I was able to pay my rent every month because that was my priority. I dipped into my savings from my summer jobs, but I mostly changed my lifestyle. I packed my meals with peanut butter and jelly sandwiches for when I was working. I ate pasta for dinner. I didn’t go to restaurants often. I wasn’t in a phase of life where I wanted to go to bars, so my social life was hanging at my boyfriend’s house, where he lived with 3 other guys, drinking cheap beer and watching tv. I made sacrifices in my spending so that I could pay rent every month. I didn’t want to pay a late fee every month. If I could just barely afford $650, I certainly didn’t want to owe an extra $65 because I couldn’t pay rent by the first of the month.

There is one caveat in my story that first year. Since I was making just what it took to have a roof over my head and food in my stomach, I chose to forego heat. Do you know where Albany, NY is? It’s into freezing temperatures in October. It was fine – I had sweatshirts, sweatpants, socks, slippers, blankets. I lived on the first floor of a two story home, so that helps keep the temperature reasonable into October, but I knew I couldn’t last through the days of teen temperatures without eventually turning the heat on. My parents found out that I didn’t have my heat on, and they sent me $100/month to cover that. So I did get assistance. They sent me that for 6 months to cover my utilities, and that was the last assistance I received.

My parents paid my tuition, which was $2,175 per semester in 2004. Yes, less than $5,000/year for my college education.

Buying a House

Mr. ODA and I wanted to buy a house and settle down. We had each been part of a training program at work that would end with our placement anywhere in the country, so we weren’t in a good position to purchase a house in Albany, NY. Mr. ODA got placed in Pennsylvania, while I was still employed in their NY office. It wasn’t handled well, so we started looking for other options. I accepted a job in Washington DC, and Mr. ODA went to Sterling, VA; we moved to an apartment in Fairfax, VA to live in between those two places. We chose an apartment because we didn’t know anything about Virginia and needed a place to live while we scoped it out.

This wasn’t a scenario where we couldn’t afford to live, like my college example. This was a situation where we set a goal, and to achieve that goal, we needed to spend less.

Mr. ODA was saving and preparing for a house in the $150-200k range, not the $350-500k range as a first time home buyer. So we needed a plan to come up with over $70k worth of the downpayment and closing costs.

We set a goal of spending no more than $5/day/person on food. We ate a lot of peanut butter and jelly sandwiches, pasta sides, chicken nuggets, canned vegetables, etc. That threshold meant we weren’t paying to go out to lunch at work. We were eating the bare minimum at dinner. We were eating any leftovers that were in the refrigerator. We didn’t have a desire or lifestyle where we would want to go out for a drink or buy a lot of things, so it wasn’t hard to scale back in that area. After a month or so of doing this, we decided that happiness should be part of the equation too, and we started going out to a restaurant no more than once per week.

This isn’t a magical story where we went from $10k in savings to $75k in 6 months, but we were able to increase our savings a decent amount. We each took a residential loan from our retirement accounts, and we borrowed $5,000 from Mr. ODA’s parents. We didn’t expect to find all the funds needed, but we were able to decrease the amount of money we had to borrow from our retirement accounted by changing our spending pattern.

Our rent at the apartment, including utilities, was over $1800/month. When we purchased our house, our mortgage was $1576 and our utilities averaged $150/month.

REACH THE GOAL

If you don’t know where your money is going, you don’t know how to get your money to work for you. If you don’t take the time to evaluate whether or not you’re spending wisely, then you don’t know if there’s wiggle room in your budget to put you in a position that you’ll be more comfortable. Create a relationship with money. Know where each dollar is going. Determine if you should make changes to your spending to reach the goal, or if you should find a way to create additional income.

There’s usually a way to create more room in your budget with your spending. Some examples are to eliminate alcohol purchases, reduce your restaurant spending (whether it’s not going to restaurants as often or it’s changing how you order – do you need the steak; do you need a soda, or could you get by with water and drink a soda at home), reduce your home decor type purchasing, put your heat down a degree or two.

Instead of complaining that there are bills to pay, change your mentality to take control of your money instead of it controlling you.